وب لژیون راهنما آقای ایرج ورمزیار
صفحه نخست            تماس با مدیر            پست الکترونیک           RSS            ATOM
درباره وبلاگ


آنچه باور است محبت است وآنچه نیست ظروف تهی است
این وبلاگ سعی دارد گامی هر چند کوچک در رابطه با
پیشگیری مهار و درمان اعتیاد و دخانیات را در اختیار مصرف
کنندگان مواد مخدر و خانواده های آنها و همچنین
کسانی که خواستار رهایی از بند اعتیاد و دخانیات می باشند قرار دهد.
بیایید این آتش ویرانگر را مهار کنیم!

مدیر وبلاگ : کمک راهنما ایرج ورمزیار
کرونا ویروس ها خانواده ای بزرگ از ویروس ها هستند که موجب بیماری های تنفسی مانند سرماخوردگی می شوند.

نوعی جدیدی از کرونا ویروس (Coronavirus) در چین شناسایی و شایع شده و اکنون به چند کشور دیگر جهان علی الخصوص ایران نیز سرایت کرده است.

با توجه به روند افزایشی موارد تایید شده مرگ ناشی از این ویروس، مقامات رسمی بهداشت و سلامت تلاشی همه جانبه را برای آشنایی بیشتر با آن و انجام اقداماتی در راستای کاهش شیوع بیماری آغاز کرده اند. در ادامه با این ویروس که اکنون به نام 2019-nCoV شناخته می شود، بیشتر آشنا می شویم.

کروناویروس چیست؟

هرآنچه باید درباره کروناویروس جدید بدانید

به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، کروناویروس ها خانواده ای بزرگ از ویروس ها هستند که موجب بیماری های تنفسی مانند سرماخوردگی می شوند. بیشتر افراد در برهه ای از زندگی خود به کروناویروس ها آلوده می شوند اما شدت علائم بیماری معمولا خفیف تا متوسط هستند. در برخی موارد، ویروس ها می توانند موجب بیماری های دستگاه تنفسی تحتانی مانند ذات الریه و برونشیت شوند.

این ویروس ها در سراسر جهان بین حیوانات شایع هستند اما تنها تعداد معدودی از آنها بر انسان تاثیر می گذارند. کروناویروس ها به ندرت می توانند تکامل یافته و از حیوانات به انسان ها منتقل شوند. این شرایط درباره کروناویروس های مسبب سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS-CoV) و سندرم حاد تنفسی شدید (SARS-CoV) رخ داد که هر دو مورد به واسطه علائم شدید خود شناخته شده هستند.

چند نفر به ویروس جدید مبتلا شده اند؟

بنابر گزارش واشنگتن پست و تا بیست و چهارم ژانویه 2020، بیش از 830 مورد تایید شده ابتلا و 26 مورد مرگ ناشی از 2019-nCoV در چین گزارش شده اند.

ویروس تا چه اندازه پخش شده است؟

هرآنچه باید درباره کروناویروس جدید بدانید

نخستین موارد ویروس شبه ذات الریه در سی و یکم دسامبر 2019 در شهر ووهان، چین گزارش شد. از آن زمان تاکنون، ویروس به چند کشور دیگر در جهان از جمله تایلند، ژاپن، کره جنوبی، ویتنام، تایوان، سنگاپور و آمریکا گسترش یافته است. همچنین، پژوهشگران در کشورهای دیگر از جمله مکزیک و عربستان در حال بررسی موارد احتمالی هستند.

نخستین مورد تایید شده در آمریکا در بیست و یکم ژانویه در ایالت واشنگتن گزارش شد که این فرد به تازگی به ووهان سفر کرده بود. در بیست و چهارم ژانویه، مقامات رسمی آمریکا دومین مورد را در یک زن در شیکاگو تایید کردند که وی نیز اخیرا به همان شهر چین سفر کرده بود. هر دو مورد در بیمارستان بستری شده اما به گفته مقامات رسمی روند درمان آنها به خوبی دنبال می شود.

ویروس جدید از کجا آمده است؟

هرآنچه باید درباره کروناویروس جدید بدانید

از زمان اولین مشاهده در ووهان در افرادی که از بازار محلی غذای دریایی و حیوانات این شهر بازدید کرده بودند، مقامات رسمی تنها به این نکته اشاره داشته اند که احتمالا ویروس جدید از یک حیوان به انسان ها منتقل شده است. با این وجود، در یک مطالعه، پژوهشگران توالی ژن های 2019-nCoV را بررسی کرده و سپس آنها را با توالی های ژنتیکی بیش از 200 کروناویروس که حیوانات مختلف در جهان را آلوده می کنند، مقایسه کردند. نتایج این پژوهش که در نشریه Journal of Medical Virology منتشر شد، نشان داد که 2019-nCoV احتمالا از مارها سرچشمه می گیرد.

در مورد نوع مار، دانشمندان به این نکته اشاره داشتند که دو مار که بیشتر در جنوب شرق چین وجود دارند یعنی کریت چینی (Bungarus Multicinctus) و کبرای چینی (Naja Atra) منشا ویروس هستند.

با این وجود، برخی کارشناسان از این مطالعه انتقاد کرده و گفته اند که هنوز مشخص نیست که کروناویروس ها می توانند مارها را آلوده کنند یا خیر.

ویروس چگونه از حیوانات به انسان ها منتقل می شود؟

هرآنچه باید درباره کروناویروس جدید بدانید

برخی ویروس ها به واسطه توانایی خود در انتقال به انسان ها شناخته شده هستند و این کروناویروس جدید یکی از آنها است. اما چگونه؟ مطالعه ای که در نشریه Journal of Medical Virology منتشر شد، نشان می دهد که احتمالا از مار میزبان و همچنین مشخص شده است که تغییری در یکی از پروتئین های ویروسی در 2019-nCoV به ویروس اجازه می دهد گیرنده هایی روی سلول هایی خاص در بدن میزبان را شناسایی و به آنها متصل شود. این توانایی گامی مهم برای ورود به سلول ها است و به گفته پژوهشگران تغیر در این پروتئین ویژه ممکن است به ویروس در انتقال به انسان کمک کرده باشد.

آیا ویروس می تواند از انسان به انسان منتقل شود؟

به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، در موارد محدود پاسخ مثبت است اما به نظر می رسد حالت اصلی انتقال از حیوان به انسان است. در مورد این که یک نفر چگونه می تواند به ویروس مبتلا شود، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا می گوید که کروناویروس های انسانی بین یک فرد آلوده و دیگران بیشتر از طرق زیر منتقل می شود:

- هوا (از ذرات حاوی ویروس ناشی از سرفه یا عطسه)

- تماس نزدیک (لمس یا دست دادن)

- تماس با یک شی یا سطح آلوده به ویروس (سپس لمس دهان، بینی یا چشم ها پیش از شستن دست ها)

- و در موارد نادر مدفوع آلوده

چگونه این ویروس موجب یک همه گیری می شود؟

در مورد این ویروس جدید، یا هر ویروس دیگری، برای این که به همه گیری در انسان ها منجر شود، ویروس نیازمند انجام سه چیز است: انسان ها را به طور موثر آلوده کند، در بدن انسان ها تکثیر شود و سپس به راحتی بین انسان ها پخش شود. به گفته مراکز پیشگیری و کنترل بیماری آمریکا، ویروس در حال حاضر بین انسان ها به طور محدود انتقال می یابد اما بررسی ها در این زمینه همچنان ادامه دارد.

کروناویروس جدید چگونه با سارس و مرس مقایسه می شود؟

مرس و سارس هر دو به واسطه این که موجب بروز علائمی شدید در افراد مبتلا می شدند، شناخته شده هستند. این که ویروس جدید از نظر شدت چگونه با آنها مقایسه خواهد شد، نامشخص است، زیرا موجب علائم شدید و مرگ برخی از بیماران شده، در شرایطی که در افراد دیگر بیماری خفیف بوده است. هر سه کروناویروس مذکور می توانند از طریق تماس نزدیک بین انسان ها منتقل شوند.

مرس که به واسطه تماس با شترهای آلوده یا مصرف شیر یا گوشت این حیوان به انسان منتقل شده بود برای نخستین بار در سال 2012 در عربستان گزارش شد و بیشتر موارد بیماری در شبه جزیره عربستان دیده شد. نخستین مورد سارس در سال 2002 در جنوب چین گزارش شد و فرض بر این است که از خفاش های آلوده به انسان منتقل شد. از سال 2004 مورد جدیدی از سارس گزارش نشده است. کروناویروس جدید احتمالا از تماس یا خوردن یک حیوان آلوده در ووهان به انسان منتقل شده است که مار و خفاش دو گزینه اصلی محسوب می شوند.

طی دوره شیوع سارس، این ویروس جان تقریبا یک نفر از هر 10 نفر مبتلا به آن را گرفت. میزان مرگ و میر ناشی از 2019-nCoV همچنان نامشخص است، اگرچه بیشتر بیمارانی که جان خود را به واسطه این عفونت از دست داده اند بیشتر از 60 سال سن داشته و به بیماری های دیگر مبتلا بوده اند. با این وجود، مردی سالم و جوان نیز اخیرا در ووهان جان خود را از دست داده و نگرانی ها درباره خطرناک‌تر بودن ویروس نسبت به آنچه تصور می شود را افزایش داده است.

علائم کروناویروس جدید چه هستند و چگونه درمان می شود؟

هرآنچه باید درباره کروناویروس جدید بدانید

علائم کروناویروس جدید شامل تب، سرفه، و دشواری در تنفس می شوند. بنابر پژوهشی جدید که در نشریه The Lancet منتشر شد، این علائم مشابه با علائم سارس هستند.

به رغم مشترک بودن برخی علائم با سارس، برخی تفاوت های مهم مانند عدم وجود علائم دستگاه تنفسی فوقانی از جمله آبریزش بینی، عطسه و گلو درد و علائم گوارشی مانند اسهال، که 20 تا 25 درصد بیماران مبتلا به سارس را تحت تاثیر قرار داد، نیز وجود دارند.

به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، روش های درمان خاصی برای عفونت های کروناویروس وجود ندارد و بیشتر افراد با گذشت زمان و به خودی خود بهبود می یابند. از این رو، گزینه های درمان شامل استراحت و مصرف دارو برای تسکین علائم می شوند. یک دستگاه رطوبت‌ساز یا حمام داغ می تواند به تسکین گلو درد و سرفه کمک کند. اگر شدت بیماری خفیف است، فرد باید مایعات فراوان مصرف کرده و به میزان کافی استراحت کند اما اگر درباره علائم بیماری نگرانی وجود دارد، باید به پزشک مراجعه کرد. (این توصیه ها برای کلیه کروناویروس ها و نه به طور خاص ویروس جدید هستند).

واکسنی برای کروناویروس جدید وجود ندارد اما پژوهشگران در انستیتوی های ملی سلامت آمریکا تایید کردند که در مراحل اولیه توسعه یک واکسن هستند. افزون بر این، شرکت داروسازی ریجنرون (Regeneron) اعلام کرده است که در مراحل اولیه توسعه یک روش درمان برای این ویروس قرار دارد.

درباره روزهای پیش رو چه انتظاری داریم؟

با توجه به آنچه در مورد مرس و سارس رخ داد، احتمالا شیوع ویروس ناشی از تماس نزدیک بین انسان ها ادامه خواهد یافت. احتمالا طی روزهای آینده موارد بیشتری از ابتلا به ویروس تایید خواهند شد.

مردم چگونه می توانند از خود و دیگران در برابر این ویروس جدید محافظت کنند؟

 1. دست های خود را به طور منظم بشویید.

پیشگیری از ابتلا به کرونا | پزشکت

یکی از اولین و مهم ترین اقدامات برای پیشگیری از ابتلا و انتقال ویروس کرونا، شستشوی منظم دست ها با آب و صابون یا استفاده از محلول های ضد عفونی کننده است. همین راه کار ساده باعث از بین رفتن ویروس های موجود بر روی سطح دست شده و در صورت آلوده بودن دستان شما از انتقال آن به بدن جلوگیری خواهد کرد.

بهتر است بعد از موارد زیر برای محافظت از خود و دیگران در برابر کرونا حتماً دست های خود را بشویید:

 • بعد از سرفه یا عطسه کردن
 • هنگام مراقبت از افراد بیمار
 • قبل، در حین یا بعد از آماده کردن غذا
 • قبل از خوردن غذا
 • زمانی که دستان شما آلوده شده است.
 • بعد از تماس دست ها با حیوانات
نکات مراقبتی دیگر برای حفظ بهداشت دست ها
 • ماده ضد عفونی کننده دست یا صابون همراه خود داشته باشید.
 • همیشه قبل از خوردن هر گونه ماده غذایی، دست های خود را به خوبی ضد عفونی کنید.
 • در مناطق شلوغ مثل فرودگاه ها و ایستگاه های مترو و راه آهن احتیاط بیشتری به خرج داده و از دست زدن به وسایل عمومی یا دستگیره ها پرهیز کرده یا بعد از تماس دست با این موارد دست ها را به خوبی ضد عفونی کنید.
 • خوراکی یا غذای خود را به دیگران تعارف نکنید، ممکن است دست دیگران آلوده به ویروس باشد.
 1. پرهیز از تماس، روبوسی یا دست دادن با دیگران

پیشگیری از ابتلا به کرونا | پزشکت

با توجه به سادگی انتقال این بیماری، بهتر است تا زمان برطرف شدن مشکل از تماس، دست دادن یا روبوسی با اعضای خانواده، بستگان و دوستان خود به شدت بپرهیزید. به خاطر داشته باشید که ویروس کرونا یک ویروس به شدت اجتماعی بوده و همین موضوع می تواند علت اصلی افزایش سرعت شیوع آن در کشورهایی مثل ایران و چین باشد. زیرا مردم کشور ایران همانند چین همراه با دست دادن یا روبوسی به یکدیگر سلام می کنند.

از آن جایی که زمان نهفتگی ویروس کرونا تا بروز علائم ممکن است 10 روز زمان ببرد. در نتیجه نداشتن علائم دلیلی بر سلامتی فرد مقابل شما نخواهد بود. علاوه بر این سازمان جهانی بهداشت نیز اخطار داده است که شاید تولید واکسن این بیماری 18 ماه به طول بیانجامد. در نتیجه به خاطر داشته باشید که بهترین راه برای منزوی کردن ویروس کرونا، پرهیز از تماس های بدنی در حین سلام یا صحبت کردن به اطرافیان است.

بهتر است فاصله خود با اطرافیان را حفظ کرده و در حین صحبت کردن با دیگران حداقل 1 متر از آن ها فاصله بگیرید. خصوصاً اگر افرادی با علائم ویروس کرونا در اطراف شما زندگی می کنند بهتر است نسبت به حفظ فاصله توصیه شده حساسیت بیشتری داشته باشید. زیرا قطره های ناشی از عطسه و سرفه این افراد می تواند به سادگی این ویروس را به اطرافیان انتقال دهد.

 1. پوشاندن دهان و بینی

پیشگیری از ابتلا به کرونا | پزشکت

هنگام خروج از منزل یا تماس با دیگران برای جلوگیری از انتقال ویروس بهتر است از ماسک برای پوشاندن دهان و بینی خود استفاده کنید. ماسک می تواند مانع از ورود ویروس کرونا به داخل بدن و مبتلا شدن فرد به این بیماری شود. البته برای استفاده از ماسک بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

 • قبل از قرار دادن ماسک بر روی صورت، بهتر است دست های خود را به خوبی با آب و صابون یا ضد عفونی کننده ها بشویید.
 • سعی کنید ماسک کاملاً دهان و بینی شما را پوشانده و نقطه نفوذی در اطراف دهان و صورت شما باقی نماند.
 • در زمانی که ماسک بر روی صورت خود دارید از دست زدن به آن خودداری کنید مگر اینکه قبل از این کار دست های خود را به خوبی ضد عفونی کرده باشید.
 • از استفاده مجدد از ماسک های یک بار مصرف یا استفاده بیش از حد از یک ماسک بپرهیزید.
 • برای برداشتن و دور انداختن ماسک از قسمت پشتی ماسک گرفته و سپس آن را از روی صورت خود برداشته و بلافاصله داخل سطل زباله بی اندازید. زیرا ممکن است قسمت جلویی ماسک آلوده به ویروس کرونا باشد. سپس دست ها را به خوبی با آب و صابون شسته یا با محلول ضد عفونی کنید.
 1. رعایت بهداشت فردی

بهتر است در هنگام عطسه یا سرفه کردن دهان و بینی خود را با دستمال تمیزی پوشانده و بلافاصله دستمال را داخل سطل زباله بیاندازید. سپس دست ها را با آب و صابون شسته یا ضد عفونی کنید.

این کار مانع از پخش شدن ویروس ها و باکتری ها شده و احتمال گسترش و انتقال این بیماری را کاهش خواهد داد. طبق گزارشات به دست آمده شایع ترین علت گسترش ویروس کرونا عدم رعایت بهداشت فردی در حین سرفه و عطسه کردن افراد مبتلا به این بیماری مسری بوده است.

 1. پرهیز از لمس چشم ها، بینی و دهان

ممکن است به هر علتی دستان شما آلوده به ویروس کرونا شده باشد. به همین خاطر هیچ گاه بدون ضد عفونی کردن کامل دست ها اقدام به لمس چشم ها، بینی یا دهان خود نکنید. به خاطر داشته باشید که این ویروس می تواند تا 9 ساعت بر روی سطوح و اشیاء زنده مانده و از طریق تماس دست با سطح آلوده به او و دیگران انتقال پیدا کند.

 1. پرهیز از تماس با حیوانات

ویروس کرونا بین انسان و حیوان مشترک بوده و در نتیجه به طور طبیعی یکی از راه های انتقال آن از طریق تماس انسان با حیوان آلوده به این ویروس خواهد بود. در نتیجه بهتر است از تماس با حیوانات بپرهیزید و در صورت هر گونه تماس بلافاصله دست های خود را با ضد عفونی کرده و بشویید.

 1. تا حد امکان از منزل خارج نشوید.

سعی کنید تا حد امکان از منزل خارج نشده و رفت و آمدهای غیر ضروری خود را به حداقل ممکن برسانید. زیرا احتمال ابتلای شما پس از خروج از منزل بیشتر شده و ممکن است ویروس را با خود به داخل خانه بیاورید. در این صورت دیگر اعضای خانواده نیز در معرض ابتلا به این ویروس قرار خواهند گرفت.

محافظت از اعضای خانواده به خصوص کودکان

پیشگیری از ابتلا به کرونا | پزشکت

احتمالاً پس از شنیدن تشخیص مبتلایان به بیماری کرونا در ایران، اولین نگرانی شما به خاطر کودکان و نوزادان بوده است. نکته بسیار مهم در مورد این بیماری این است که طبق آمارهای به دست آمده آمار مرگ و میر در کودکان و نوزادان مبتلا به این بیماری بسیار کمتر از بزرگسالان بوده است. البته این بدین معنی نیست که کودکان نیاز به انجام اقدامات مراقبتی نخواهند داشت. به خاطر داشته باشید که کودکان حتی می توانند ناقلان اصلی شیوع این بیماری باشند!

زیرا کودکان بدون هیچ مراعاتی با کودکان هم سن و سال و اطرافیان خود تماس فیزیکی داشته و هیچ تلاشی برای تمیز و ضدعفونی نگه داشتن خود نخواهند کرد.

می توانید با اقدامات مراقبتی زیر احتمال گسترش ویروس کرونا توسط کودکان را به حداقل ممکن برسانید:

 • برای کودکان در مورد میکروب ها و ویروس ها صحبت کرده و اهمیت بهداشت دست ها و صورت را برایشان توضیح دهید.
 • سطوح منزل مثل آشپزخانه، حمام، دستشویی و دستگیره های در را به طور مرتب ضد عفونی کرده و آن ها را تمیز نگه دارید.
 • از پارچه های تمیز برای ضد عفونی سطوح استفاده کرده و برای جلوگیری از انتشار ویروس با دستمال آلوده سریعاً آن را ضد عفونی کنید.
 • محیط منزل را خشک نگه دارید. زیرا ویروس ها و میکروب ها بیشتر تمایل به رشد در محیط های مرطوب خواهند داشت.
مراقبت های غذایی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

هنوز هیچ شواهدی مبنی بر اینکه ویروس کرونا از طریق غذا می تواند به دیگران منتقل شود وجود ندارد. زیرا ویروس کرونا برای رشد نیاز به یک میزبان مثل انسان یا حیوان داشته و نمی تواند در داخل غذا به رشد و گسترش خود ادامه دهد. با این وجود بهتر است قبل از مصرف مواد غذایی آن را به خوبی پخته و سپس مصرف کنید. گرم کردن غذا در دمای 60 درجه سانتیگراد به مدت 30 دقیقه می تواند به کشتن ویروس ها کمک کند. همچنین از مصرف غذاها خام یا نپخته در این مدت زمان بپرهیزید و سعی کنید از ماست و لبنیات پاستوریزه شده استفاده کنید.

همچنین در صورتی که احتمال می دهید که مبتلا به بیماری شده اید از تهیه غذا برای دیگر افراد بپرهیزید. زیرا در حین پخت و پز ممکن است ویروس وارد غذا شده و سپس به دیگر اعضای خانواده که غذا را میل می کنند انتقال یابد.

بهترین ماسک برای پیشگیری از ویروس کرونا

پیشگیری از ابتلا به کرونا | پزشکت

استفاده از ماسک های کاغذی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا توصیه نمی شود. زیرا این ماسک ها قدرت پوشانندگی مناسبی نداشته و دهان و بینی فرد را به خوبی پوشش نخواهند داد.

از همه بدتر اینکه این ماسک ها بعد از استفاده از داخل مرطوب شده و در نتیجه محیط بسیار مناسبی برای حمله و رشد ویروس ها و میکروب ها محسوب خواهند شد.

در حین خرید ماسک مناسب برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا بهتر است به نکات زیر دقت داشته باشید:

 • بهتر است ماسک های استاندارد یک بار مصرف استفاده کنید.
 • ماسکی تهیه کنید که مناسب اندازه صورت شما بوده و تمامی قسمت های دهان و بینی شما را بپوشاند.
 • استفاده از ماسک های فیلتردار تنفسی

در حال حاضر بهترین نوع ماسک توصیه شده برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا مدل 95 است که از نوع فیلتردار تنفسی بوده و بیش از 95 درصد از ذرات معلق موجود در هوا را فیلتر می کند.

البته دقت داشته باشید که استفاده از ماسک به معنای حفاظت کامل شما در برابر ویروس کرونا نبوده و نباید دلیلی بر بی توجهی به دیگر نکات بهداشتی شود. زیرا با وجود استفاده از ماسک هنوز هم احتمال ابتلای افراد به کرونا وجود دارد.

نوع مطلب : مقاله نویسی، دستور جلسه، 
برچسب ها : کنگره60، استاد ایرج ورمزیار، رهایی، جهانبینی، آلودگی، کرونا، ویروس،
لینک های مرتبط :

شنبه 10 اسفند 1398
یکشنبه 11 اسفند 1398 ساعت 01 و 00 دقیقه و 33 ثانیه
عرض سلام وخدا قوت خدمت دوستان وبلاگ
محمد عزیز بسیار عالی
شنبه 10 اسفند 1398 ساعت 12 و 52 دقیقه و 56 ثانیه
تشکرمحمدعزیز..
مسافر محمد
شنبه 10 اسفند 1398 ساعت 11 و 20 دقیقه و 40 ثانیه
محمد عزیز سلام. باتشکر از متن کامل و جامع ای که ارائه فرمودید. بسیار مفید بود. ممنون
مسافر محمد
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
________________________________ _________________________________
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic