وب لژیون راهنما آقای ایرج ورمزیار
صفحه نخست            تماس با مدیر            پست الکترونیک           RSS            ATOM
درباره وبلاگ


آنچه باور است محبت است وآنچه نیست ظروف تهی است
این وبلاگ سعی دارد گامی هر چند کوچک در رابطه با
پیشگیری مهار و درمان اعتیاد و دخانیات را در اختیار مصرف
کنندگان مواد مخدر و خانواده های آنها و همچنین
کسانی که خواستار رهایی از بند اعتیاد و دخانیات می باشند قرار دهد.
بیایید این آتش ویرانگر را مهار کنیم!

مدیر وبلاگ : کمک راهنما ایرج ورمزیار
آنگاه هر یادی جز یاد خداوند در تو جاری شود، همه آنچه را از یاد برده‌ای خداوند به یادت خواهد آورد، با عشق و محبتی بیشتر، از هر نوع که باشد، از دنیا یا آخرت، من وقتی همه آنچه را که به تو دادم، به‌فرمان باز خواهم گرفت، من تو را چگونه در جهان می‌بینم، آن‌گونه که خود می‌بینی.
آنگاه هر یادی جز یاد خداوند در تو جاری شود، همه آنچه را از یاد برده‌ای خداوند به یادت خواهد آورد، با عشق و محبتی بیشتر، از هر نوع که باشد، از دنیا یا آخرت، من وقتی همه آنچه را که به تو دادم، به‌فرمان باز خواهم گرفت، من تو را چگونه در جهان می‌بینم، آن‌گونه که خود می‌بینی.

اکنون بحث ما، در این است که روان را چه می‌سازد و چون تا زمانی که ما خالق روان را نشناسیم و یا این‌که روان چگونه به وجود می‌آید، هرگز قادر به درمان و یا ترمیم آن نخواهیم بود، برای این منظور ناگزیر هستیم خیلی سریع روی انسان متمرکز شویم که از چه به وجود می‌آید.

قدر مسلم انسان از دو جزء کلی تشکیل‌شده:

الف: یکی جسم انسان که از خاک به وجود آمده، چون عناصری که جسم انسان را می‌سازند، مثل کلسیم، فسفر، روی، آهن، سدیم، پتاسیم، همه در خاک موجود هستند و اگر یکی از این عناصر سازنده جسم کم‌وزیاد شود، جسم گرفتار بیماری می‌شود و روی خلق‌وخوی اثر می‌گذارد؛ و همین‌طور عناصر دیگری هستند که در ساختمان جسم بسیار مؤثر هستند و در اداره سیستم جسم بسیار مؤثر می‌باشند و این عناصر در طبیعت یافت نمی‌شوند، بلکه جسم ناگزیر است که خودش آن‌ها را تولید کند، مثل سلول‌ها، گلبول‌ها، مکروفاژها، ژن‌ها، نوروترانسمیترها، آنزیم‌ها و ...

بنابراین اگر در این مواد و یا در سیستم‌های تولید این مواد اشکالی به وجود بیاید، جسم دچار مشکل می‌شود و یا تأثیر این مشکلات روی جسم می‌تواند مستقیم روی خلق‌وخوی انسان اثر بگذارد، خصوصاً مواد ضد درد، مواد شبه افیونی یا مواد خواب‌آور طبیعی بدن که شامل نوروترانسمیترها، مثل دینورفین ها، انکفالین ها، اندرفین ها، دوپامین‌ها و سروتونین، آدرنالین و... می‌باشد و همین‌طور هورمون‌های جنسی که می‌توانند به‌شدت روی خلق‌وخوی انسان اثر بگذارند و حتی تا مرز خودکشی انسان را برسانند.

بنابراین تا اینجا به این نتیجه می‌توان به سهولت رسید که ساختمان جسم و یا فیزیولوژی و سازوکار آن و یا تعادل و عدم تعادل ساختارهای جسم می‌تواند مستقیماً روی خلق‌وخوی انسان اثر بگذارد و در بعضی از موارد این اثر می‌تواند اثر شگرف و بزرگی ایجاد نماید.

و اما قسمت دوم که به آن جان می‌گوییم که حوزه‌ی افکار، اندیشه و به‌طورکلی جهان‌بینی فرد را تشکیل می‌دهد که این قسمت می‌تواند شامل روح، نفس، عقل، ذهن، افکار، اندیشه، پندار، احساس، عواطف، باشد.

در این قسمت فعلاً مهم نیست که ما به روح یا نفس اعتقادداریم یا نداریم، بلکه مهم آن است که یک‌چیزی وجود دارد که بر ساختمان این جسم فرمان می‌راند و جسم را در اختیار خودش قرار می‌دهد، ما به آن جان می‌گوییم.

بنابراین در این قسمت به سهولت برای ما روشن می‌شود که افکار، اندیشه و پندار شخص و حتی اعتقادات شخص که درمجموع، دیدگاه یا جهان‌بینی فرد را تشکیل می‌دهد قطعاً اثر بسیار مؤثر و قابل‌توجهی روی خلق‌وخو دارد.

هم‌اکنون ما بیش از یک‌صد و پنجاه بیماری داریم که به آن سایکوسوماتیک یا روان‌تنی می‌گویند، این بیماری‌ها در اثر افکار و اندیشه‌ی نامناسب به وجود می‌آیند که روی جسم اثر می‌گذارند و شخص بیمار می‌شود.

پس می‌توان نتیجه گرفت که افکار می‌تواند روی جسم اثر ژرف بگذارد و حتی او را تا مرز مرگ رهنمون کند، مثال خیلی ساده‌ی آن این است که یک خبر نامناسب را به شخص می‌دهند و آن شخص در اثر دریافت این خبر نامناسب گرفتار سکته قلبی می‌شود و جان به جان‌آفرین تسلیم می‌کند.

حال می‌توانیم بررسی کنیم که اعتقادات و یا جهان‌بینی شخص که فردی امیدوار باشد یا ناامید، مثبت نگر باشد یا منفی نگر، خداباور باشد یا خدا نا باور، متعصب مذهبی باشد یا نباشد، به زندگی پس از مرگ اعتقاد داشته باشد یا نداشته باشد، به رحمت خداوند معتقد باشد و یا نباشد، انسان‌ها و هستی را دوست داشته باشد و یا نداشته باشد، معتقد به کمک به انسان‌ها باشد یا نباشد و هزاران مسائل دیگر که درمجموع جهان‌بینی فرد را تشکیل می‌دهد، قطعاً می‌تواند روی روان و یا خلق‌وخوی انسان اثر بگذارد.

بنابراین چیزی که روان را می‌سازد، جسم و یا فیزیولوژی انسان است به‌اضافه‌ی جهان‌بینی انسان، مساوی است با روان یا خلق‌وخو، همان مثلث جسم، روان، جهان‌بینی.

من معتقد هستم برای بازسازی روان، هم بایستی جسم ترمیم گردد و هم جهان‌بینی، من معتقد هستم برای بازسازی روان، ما هرگز نمی‌توانیم فقط از طریق جسم، به روانی متعادل برسیم، من معتقد هستم برای بازسازی روان، ما هرگز نمی‌توانیم فقط از طریق جهان‌بینی، به روانی متعادل برسیم، برای روشن شدن موضوع از یک مثال استفاده می‌کنم، زیرا روان یا خلق‌وخو، نغمه و یا آهنگی است که هر انسانی می‌نوازد و مانند یک صوت می‌ماند که ما هرگز نمی‌توانیم صوتی را که بسیار ناموزون است را ترمیم و بازسازی کنیم، مگر این‌که مبدأ و یا منبع صوت را درست کنیم.

در نظر بگیرید فردی پشت پیانو نشسته و در حال نواختن است، اگر پیانو کوک نباشد و یا کلاویه آن خوب کار نکند و خراب باشد، اگر بتهوون هم پشت یک پیانو خراب بنشیند، هرگز نخواهد توانست یک قطعه دلپذیر را به اجرا درآورد و یا اگر پیانو کاملاً کوک باشد و همه قسمت‌های آن سالم باشد، یک نوازنده که قادر نیست خوب بنوازد، هرچند پیانو سالم باشد، در این مرحله هم این شخص با یک پیانو سالم، هرگز نمی‌تواند یک قطعه قابل‌قبول را اجرا کند و این در حالی است که پیانو حکم جسم انسان را دارد و نوازنده حکم جان انسان را دارد و آهنگی که نواخته می‌شود مثل خلق‌وخوی و یا روان انسان می‌باشد، در اینجا مشخص می‌گردد که هیچ‌کس قادر نیست آهنگ نواخته شده را ترمیم کند مگر به نوازنده و پیانو توجه کند، چون روان هم مانند یک صوت است، بایستی به جسم و جان باهم توجه کرد، یا به صور آشکار و صور پنهان انسان توجه کرد، بنابراین کلیه کسانی که می‌خواهند فقط با دارو، روان را ترمیم کنند و یا کسانی که می‌خواهند فقط با جهان‌بینی روان را به درمان و تعادل برسانند، هرگز موفق نخواهند شد

نوع مطلب : پیام مهندس دژاکام در سی دی، خلاصه سی دی، 
برچسب ها : کنگره60، لژیون21، رهایی، اعتیاد، عشق، متن سی دی، سی دی،
لینک های مرتبط :

پنجشنبه 5 دی 1398
چهارشنبه 11 دی 1398 ساعت 20 و 55 دقیقه و 13 ثانیه
سلام
خسته نباشید خداقوت
خیلی خوشحالم در وبلاگ لژیونی هستم که همیشه به روز هستش
متشکر از عزیزان
مسافر محمد
چهارشنبه 11 دی 1398 ساعت 17 و 08 دقیقه و 02 ثانیه
باسلام
بسیار زیبا و به جا مطالب را آوردید خدا قوت به امید پشرفت روزافزون
مسافر محمد
چهارشنبه 11 دی 1398 ساعت 10 و 24 دقیقه و 06 ثانیه
درود بر شما ....مطالب عالی بود ...ممنون بابت یادآوری....
دوشنبه 9 دی 1398 ساعت 23 و 00 دقیقه و 54 ثانیه
خداقوت محمدعزیز..
مسافر محمد
یکشنبه 8 دی 1398 ساعت 12 و 25 دقیقه و 46 ثانیه
سلام وعرض خداقوت،سی دی روان بسیار عالی وآموزنده بود خداوند عمر طولانی وباعزت ب آقای مهندس بده وسایه شون همیشه بالای سرمون باشه وهمچنین استاد عزیزم دست بوستان هستم
خداقوت ب دوستان گروه وبلاگ لژیون وشعبه
مسافر محمد
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
________________________________ _________________________________
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic