وب لژیون راهنما آقای ایرج ورمزیار
صفحه نخست            تماس با مدیر            پست الکترونیک           RSS            ATOM
درباره وبلاگ


آنچه باور است محبت است وآنچه نیست ظروف تهی است
این وبلاگ سعی دارد گامی هر چند کوچک در رابطه با
پیشگیری مهار و درمان اعتیاد و دخانیات را در اختیار مصرف
کنندگان مواد مخدر و خانواده های آنها و همچنین
کسانی که خواستار رهایی از بند اعتیاد و دخانیات می باشند قرار دهد.
بیایید این آتش ویرانگر را مهار کنیم!

مدیر وبلاگ : کمک راهنما ایرج ورمزیار
ازدواج، سازنده و رشد دهنده است و روح تعاون و احساس مسئولیت را برمی‌انگیزد خداوند به اقدام کنندگان به ازدواج، وعده‌ی توسعه رزق می‌دهد.


به نام قدرت مطلق الله

سلام دوستان ایرج هستم یک مسافر؛
دستور جلسه هفتگی ما "ازدواج" است و از آنجایی که  مسئله بسیار مهمی میباشد در مورد آن کمی صحبت میکنیم:

ازدواج اساس و بنیان وجود موجود است و ادامه سلسله نسل انسان، امر مقدسی است كه مورد تأکید و توجه اسلام و بزرگان مكتب و پیشینیان سرزمینمان بوده و هست. در دین مبین اسلام تا آنجا توصیه‌شده كه ازدواج را عامل حفظ نیمی از ایمان می‌داند و معتقد است فردی كه ازدواج می‌كند باید برای تحصیل نیم دیگر ایمانش بكوشد. رسم دیرین ازدواج از دیرباز در سرزمین كهن ایران وجود داشته و در میان قبایل و طوایف گوناگون، اشكال مختلفی به خود گرفته است و تغییر و دگرگونی آداب ‌و رسوم ازدواج در طول زمان و میان افراد و جوامع مختلف به‌ صورت عرف‌های این مرز و بوم درآمده است كه باید بادید احترام و منطقی و جامع به آن‌ها نگریست و از آن‌ها درس گرفت.

ازدواج یکی از مهم‌ترین مسائلی می‌باشد که ازنظر کنگره 60 دارای اهمیت زیادی است. بهداشت و سلامت روان بر روی موفقیت در ازدواج خانواده مؤثر است. ازدواج به‌عنوان یک پدیده اجتماعی از جنبه‌های مختلف قابل‌مطالعه و تحقیق می‌باشد با توجه به اهمیت و تأثیر مؤثر زندگی زناشویی بر جنبه‌های مختلف زندگی بررسی می‌شود. ازدواج و عوامل مؤثر بر آن امری حیاتی محسوب می‌شود، از انجاکه تغییرات بنیادی و اجتماعی در روابط افراد تأثیر دارد ازدواج امری طبیعی محسوب می‌شود. خداوند در قرآن کریم ازدواج را مایه‌ی آرامش روان و مایه‌ی ایجاد انس و الفت بین زوجین معرفی کرده و مؤمنین را به ازدواج توصیه کرده است ازدواج برحسب ماهیت نوع و انگیزه می‌تواند پیامد مثبت و منفی داشته باشد ازدواج در بستری پیچیده‌ترین و حساس‌ترین روابط اجتماعی میان دو جنس مخالف برقرار می‌شود و مقدمه و منشأ خانواده می‌شود و یکی از مهم‌ترین پدیده‌های اجتماعی زیستی و فرهنگی محسوب ازدواج برحسب ماهیت، نوع و انگیزه می‌تواند پیامدهای مثبت و منفی داشته باشد. 

آنچه می‌تواند نتیجه یک ازدواج موفق باشد، آرامشی است که از آن تحت عنوان سلامت روان نام‌برده می‌شود و این اتفاق میمون و مبارک، تضمینی است برای رشد و تعادلی صور پنهان انسان که رابطه‌ای تنگاتنگ با صور آشکار دارد. ازدواج باعث ایجاد حس‌های مثبت و سازنده بسیاری می‌شود ازجمله: حس عشق و محبت، حس اُنس و مودت و از طرفی نیز باعث کاهش حس‌های ناخوشایند مثل ترس، تنهایی، ناامیدی، خشم و ... می‌گردد. بروز این احساسات، می‌تواند باعث ترشح هورمون‌هایی در بدن شود که عملکرد درست آن‌ها، باعث ایجاد تعادل جسمی و روانی می‌شود.

اگر پایه‌های ازدواج بر مبنای درک و شعور و آگاهی بنا شود، قطعاً دستاورد آن همیاری زوجین در خروج از ظلمات است و رسیدن به نور و رسیدن به اندیشه‌ای که درخور نام انسان است. چنانچه ازدواج بر مبنای درک متقابل پیش برود، علاوه بر رفع نیازهای جسمی و روانی، تأثیر شگرفی در نوع نگرش زوجین خواهد داشت و ثمره این نوع نگرش هوشمندانه، رشد و تعالی آن‌هاستبا توجه به جمیع جهات، ازدواج پدیده‌ای است که اگر با تفکر و تعقل و با انتخابی آگاهانه صورت گیرد، می‌تواند تأثیراتی داشته باشد که هیچ‌گاه جایگزین دیگری را نمی‌توان برای آن در نظر گرفت.

ازدواج، سازنده و رشد دهنده است و روح تعاون و احساس مسئولیت را برمی‌انگیزد خداوند به اقدام کنندگان به ازدواج، وعده‌ی توسعه رزق می‌دهد. در این مقاله قصد داریم با آوردن مقدمه‌ای کوتاه، به تأثیرات مثبت ازدواج، که راهی جهت رسیدن به بلوغ انسانی است اشاره‌کنیم.
 

ازدواج، مایه‌ی آرامش فکری و روحی جوان و احساس شخصیت و اعتمادبه‌نفس می‌شود و او را از بی‌عاری و بیکاری و بی‌برنامگی و ناامیدی می‌رهاند و جلوی برخی گناهان را می‌گیرد و موجب صیانت روحی و اخلاقی جوان می‌شود. هر کس ازدواج کند، نیمی از دین خود را نگه‌داشته است، پس در نیمه باقی‌مانده، از خداوند پروا کند و تقوا بورزد. وقتی اصل ازدواج تا این حد مهم، کارساز، گناه سوز، مصلحت آفرین و مفسده زداست، کمک به آن نیز اهمیت می‌یابد و برای پدر و مادر، تلاش در این راه و فراهم کردن مقدمات و زمینه‌ی آن، یک تکلیف محسوب می‌شود و زدودن موانع و برطرف کردن دشواری‌های ازدواج، و ترویج آسان‌سازی ازدواج و آسان‌گیری در این زمینه به‌عنوان یک فرهنگ عمومی، وظیفه به شمار می‌آید. کسی که از بیم فقر و تنگدستی ازدواج نکند، به خداوند بدگمان شده است، خدایی که فرماید: اگر فقیر باشند، خدا از فضل خویش آنان را بی‌نیاز و غنی می‌سازد.

 کسی که ازدواج ‌نکرده است، خود را آزاد حس می‌کند و مسئول نمی‌شناسد. درنتیجه، استعدادها و خلاقیت‌های انسانی او هم بروز نمی‌کند. اما با ازدواج، بار اداره‌ی زندگی را بر دوش می‌کشد. این تعهد و احساس مسئولیت، سازنده است. کلاً هر نوع مسئولیت‌پذیری، انسان را به تلاش و آشکار ساختن استعداد و توانایی خویش وا می‌دارد.

در زمان قدیم ازدواج‌ها را خیلی آسان می‌گرفتند چون چشم و هم‌چشمی نبود، توقعات بالا نبود، ساده زیستن هنر بود، قناعت داشتن  و با هم سازگار بودن موج می زد ،حرمت‌ها ، حریم‌ها و احترام‌ها در بین آن‌ها برقرار بود و بدترین چیز ممکن برایشان طلاق و جدایی بود و آن را مانند یک ضد ارزش می‌دانستند و دوست نداشتند بچه‌هایشان چه پسر و چه دختر دیر ازدواج  کنند.

دو نفر که می‌خواهند پیمان ازدواج ببندند اول تفکر می‌کنند و خوب مسائل را مورد برسی قرار می‌دهند به قول آقای مهندس احساسات و عواطف امروز را نگاه نکنند و چندین سال دیگر را در نظر داشته باشند و  برای همدیگر اعتقادات، آرزوها، خواسته‌ها و توقعات خود را مشخصی کنند و باید در گفتار و رفتار خود صداقت داشته باشند. در زندگی مشترک خود هیچ موقع احساس بیهودگی و بی فایده بودن را نکنید که فکر کنید در زندگی به درد هم نمی‌خورید و برای هم ساخته نشده اید. بلکه حس کنید برای یکدیگر فایده دارید و  آمده اید که در کنار یکدیگر به تکامل برسید. باید بدانند اگر مشکلی دارند، چه مالی، عاطفی، روحی، دخالت‌های دیگران، بی‌خانه بودن، بی ماشین بودن خودشان باید تلاش کنند و اگر خودشان به فکر خودشان نباشند کسی برایشان کار که نمی‌کند تازه مشکل بر مشکلاتشان هم اضافه می‌کند با تلاش و کوشش، مسئولیت زندگی خودشان را بپذیرند تا به اهدافشان برسند. اگر بر روی پای خود بایستند و توکل کنند زندگی‌شان بهترین زندگی می‌شود.

اگر مشکلی در زندگی مشترکشان پیش می‌آید فقط ژست اینکه داریم فکر و تفکر می‌کنیم را به خود نگیرند به تفکرات و افکار یکدیگر احترام بگذارند. ولی حرکت و تلاش کنند تا به خواسته‌های خود برسند. زندگی مشترکی که هر دو نفر خودداری کنند از ضد ارزش‌ها و قناعت‌ پیشه کنند و کاری به قضاوت‌های دیگران نداشته باشند و تجسس و غیبت نکنند که کی وضعش خوبِ، کی چه ماشینی دارد ...، با همکاری هم تلاش کنند و پس‌انداز داشته باشند و با توکل و رضا و تسلیم در برابر خواست خداوند که هر چه سر راهشان قرار می‌دهد رحمت خداوند است و برای آموزش و ارتقاء آن‌ها است به‌پیش بروند تا به آنچه می خواهند برسند. در تمام مراحل زندگی حکم عقل را فرمانده خود قرار دهند و هر چه فرمان می‌دهد البته فرمان‌هایی که در صراط مستقیم باشد انجام بدهند. عقل می‌گوید مشکلات یکی‌یکی حل می‌شود، باهم مهربان باشید، قدر یکدیگر را داشته باشید٬ همان کنند نتیجه‌اش به‌خوبی ختم می‌شود.

حالا که از عقل پیروی کردید جزء خردمندان هستید که قبل از لب گشودن و باهم جروبحث کردن و سخن گفتن فکر می‌کنید و با حرکت‌های صحیح و درست به آرامش و صلح می‌رسید. در این راه که پیچ‌وخم‌های زیادی دارد نترسید، پروا نکنید، و حرکت کنید به تمام آن چیزهای که می‌خواهید می‌رسید چه معنوی چه مادی و باهم، هم‌پیمان می‌شوید که مشکلات و سختی‌ها و کمبودها مال هر دو شما هست و هیچ‌کدام همدیگر را تقصیرکار ندانید. هیچ‌کس را وارد مشکلات زندگی خود نکنید حتی نزدیک‌ترین افراد خانواده‌تان را با این کار نقطه تحمل هر دو نفر بالا می‌رود و با کوچک‌ترین نقصان و مشکلی به هم نمی‌ریزید و با اختیار و تمرین وارد نقطه آشوب یکدیگر نمی‌شوید. گذشته‌های خود را مدام مانند چماق بر سر همدیگر نزنید. چون انسان مانند رودهای خروشان است. پس می‌شود صفت‌های بدی که در اول زندگی هست با کسب تجربه و کسب دانایی تغییر داد.  از صوت و از حس باهم بودن لذت ببرید و مطمئن باشید عشق سالم درونتان ذره‌ذره پدیدار می‌گردد٬ عشقی که هیچ‌گاه به نفرت تبدیل نمی‌گردد.

در زندگی هیچ موقع قوانین الهی و ضد ارزش انجام ندهند و با همدیگر روراست باشند و بدانند اگر اول زندگی تفکر کنند که باهم بسازند٬ به آن چیزهای که می‌خواهند در آخر کار٬ امر اولشان اجرایی می‌شود و با افکار مثبت بر همدیگر القاءمی گذارند و با احیاء همدیگر و با تحرک به زندگی که آرزویش را داشتند می‌رسند و در زمین خداوند زندگی می‌کنند. تازه‌کاری به کار دیگران و قضاوت‌های دیگران ندارند و می‌گذارند دیگران هم زندگی خودشان را بکنند. به خاطر دانایی مؤثری که کسب کرده‌اند هرسال گلدان گل محمدی یا یاس می‌خرند و از آن نگهداری می‌کنند با این کار هم خودشان هم دیگران از بوی این گل‌ها لذت می‌برند؛ و گلخانه‌ای پر از محبت و عشق سالم دارند.

می‌دانند پایان هر مشکلی آغاز مشکل دیگر است و با تفکر و دانایی و تعقل آن مشکل را حل می‌کنند. بدون درگیری و تشنج و در کمال آرامش و صلح پیش می‌روند و چنان به عشق و محبت می‌رسند که نمی‌توانند لحظه‌ی بدون هم زندگی کنند و متوجه می‌شوند آنچه باور است محبت است و آنچه نیست ظروف تهی است. پس در این زمانه که مشکلات فراوانی در امر ازدواج وجود دارد می‌شود با اجرایی کردن نکات کتاب عشق به زندگی ایده آل و نرمال رسید و در صلح و آرامش بهترین زندگی را آغاز کرد.

آقای مهندس در سی دی شن‌های صحرا می‌فرمایند: زندگی را سخت نگیرید٬ جدی نگیرید٬ زندگی محل گذر است می‌گذرد چه‌بهتر با خوبی و خوشی بگذرد. به‌سرعت عمر می‌گذرد. چهرهای زیبا ذره‌ذره تبدیل به چین‌وچروک می‌شود.پس تا زنده هستیم شادباشیم.

در خاتمه اشاره‌ای هم داشته باشم به وادی چهاردهم یعنی‌ وادی عشق و محبت ،می‌دانیم که جاذبه یکی‌ از اضلاع مثلث عشق می‌باشد و به همین دلیل جذبه عشق باعث می‌شود که انسان‌ها در پی‌ هم روان و دل‌ها به هم نزدیک شده و یکدیگر را دریابند . دوستان در زندگی‌ زناشویی صداقت و راستی‌ گفتار ،نجابت،کردار نیک و تفاهم اخلاقی‌ حرف اول را می زند و اگر خدای ناخواسته از این واژه‌ها فاصله بگیریم و تحت فرامین شیطانی قرار بگیریم روزگار بر ما سخت و گذر روزگار عذاب‌آور خواهد شد.

از اینکه به صحبتهای من گوش دادید مچکرم.

نوع مطلب : دستور جلسه، خلاصه عملکرد لژیون ۲۱، سخنان استاد، 
برچسب ها : کنگره60، شادآباد، لژیون21، رهایی، اعتیاد، دستورجلسه، استاد،
لینک های مرتبط :

چهارشنبه 4 دی 1398
چهارشنبه 11 دی 1398 ساعت 20 و 52 دقیقه و 00 ثانیه
سلام
خداقوت به عزیزان
مسافر محمد
چهارشنبه 11 دی 1398 ساعت 17 و 10 دقیقه و 40 ثانیه
باتشکر از استاد ورمزیار و با سپاس از محمد عزیز جهت آماوگی مطالب به امید یاری خداوند در تمامی مشکلات
مسافر محمد
چهارشنبه 11 دی 1398 ساعت 10 و 26 دقیقه و 58 ثانیه
خوب بود ....خداقوت ...خوندنش ۵دقیقه زمان برد ..حالا ببین تاپیش چقدر زمان میبره ...ممنون محمد عزیز
مسافر محمد
دوشنبه 9 دی 1398 ساعت 23 و 00 دقیقه و 00 ثانیه
تشکروخداقوت محمدعزیز..
مسافر محمد


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
________________________________ _________________________________
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات